Yükleniyor..

Elektronik Sigara Kullanımı Neden Artıyor

Elektronik Sigara Kullanımı Neden Artıyor

Son yıllarda ortaya çıkan ve oldukça rağbet gören elektronik sigara birçok tütün içerikli sigara tiryakisinin sigara bırakma sürecinde, normal sigaraya göre kat ve kat düşük etkileri ile tercih sebebi oluyor. Peki elektronik sigaraların kullanımı neden günden güne artış gösteriyor, araştırdığımız kadarı ile bu konunun detaylarını paylaşacağız.

İlk olarak son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde devletlerin vatandaş sağlığını koruma ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkıda bulunurken, sigara ve muadil ürünler sebebi ile sağlık sorunları yaşayan vatandaşların devlet tarafından karşılanan giderlerinin minimuma indirilmesi çabası, sorunun kökten çözümüne yani sigara ve benzer ürünlerin tamamen kullanımının bırakılmasıyla çözülüyor.

Bu sorunun önüne geçilmez ise uzun yıllar sonra çok daha büyük sorunlarla karşımıza çıkacağından, devletler tarafından bir an evvel yine devlet destekli olarak çözülmeye çalışılıyor.


Bir diğer yandan vatandaşların zaman içerisinde bilinçlenmesine bağlı olarak tütün ve tütün içerikli ürünlerin tiryakiliğinden kurtulmak, sağlıklı daha uzun yaşama isteği ile sigara ve muadillerine adeta savaş açılmış durum. Öyle ki pek çok vatanda sigara tiryakiliğinden kurtulmak için pek çok tıbbi kuruluş ve uzmana başvurarak bu sorunu çözmek istiyor. Ancak sonuç her zaman da istendiği gibi olmayabiliyor. Genellikle yaşanan durumu özetleyecek olursak; sigara tiryakisi ilk olarak sigarayı bırakmaya karar verdiğinde sağlık kuruluşuna başvuruyor ve bir takım tıbbi ve bitkisel desteklerle sigara isteğini ve vücudun alışmış olduğu nikotin ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Eğer bundan da bir sonuç alınamazsa genellikle çevreden edinilen bilgi ile elektronik sigara tercih edilmeye başlanıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, elektronik sigara kullanılacaksa bile bunun uzman gözetiminde olması sürecin kolay ve sağlıklı geçirilmesi adına oldukça önemli olduğunun farkında olmaktır.

Peki Elektronik Sigara Likitler?

Bilindiği üzere elektronik sigara likit içerisinde çeşitli aromalar ve nikotin katkıları ile kullanılabiliyor. Bu noktada özellikle tiryakinin önceki sigara kullanım oranı göz önüne alınarak günlük tükettiği nikotin oranı belirleniyor ve ardından kontrollü bir şekilde elektronik sigara likit ile bu oranda nikotin katkısı kullanılıyor. Süreç içerisinde uzman tarafından belirlenen periyotlarda bu oran düşürülerek kullanılmaya devam ediyor. Tiryakilerin ilk olarak bilmesi gereken ise elektronik sigaranın, normal sigaranın yerine getirilmeye çalışılmaması diğer bir değişle sigara tiryakiliğinin modernleştirilmemesidir.

Yani elektronik sigara zararsızdır denilerek uzun ve sürekli kullanımlardan kaçınılmalıdır. Elektronik sigaranın, tütün içerikli sigara tiryakiliğinden kurtulmada bir basamak olduğu unutulmamalı, tedavi süreci sonunda sigara olarak nitelendirilen tüm alışkanlık ve kullanımlar terk edilmelidir.

Ek Resimler

Bu içerik 01.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 309 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler