Yükleniyor..

Sigara Kullanımı Bırakırken Karşılaşılan Güçlükler

Ülkemizde sigara kullanımını bırakmak, hem ekonomisini hem sağlığını düşünen bir çok kişi tarafından yapılmak istenen ancak tam olarak başarıyla sonuca ulaşamayan sorunların başında geliyor. Sigara tiryakiler ve yoğun kullanan kişiler bu süreçte gerek tıbbi gerek bitkisel yöntemlere başvursa da pek çoğu istediğini bulamıyor. Bu yöntemleri denedikten sonra yine hiçbir şekilde sonuç alamayan bireyler en azından sigara alışkanlığını dizginlemek için elektronik sigara başta olmak üzere alternatif seçeneklere yönelebiliyorlar. Ancak bu süreçte en çok merak edilen konuların başında elektronik sigara veya diğer adıyla e-sigara fayda ve zararları sorusu akıllara geliyor. Biz de internet üzerinden edindiğimiz bilgiler ile bu konuda aklında soru işareti bulunanlara bilgi vermeyi amaçladık.

Elektronik Sigaranın Olumlu Yönleri

İlk olarak elektronik sigara hakkında internet üzerinden edindiğimiz bilgiler neticesinde olumlu olarak nitelendirilebilecek yönleri birlikte öğrenelim.

Tütün İçermiyor: Elektronik sigarayı kullanırken ciğerlerinize çektiğiniz şey buhardır. Farklı aromalı likitler ile dilerseniz bu buharı tatlandırabilir ve çevrenizde kötü koku oluşmasını önleyebilirsiniz. Nikotin ihtiyacını dizginleyemiyorsanız nikotinli aromaları kullanabilirsiniz.

Katran Yok: Bildiğiniz üzere sigara filtrelerinde içtikten sonra oluşan sarı tabaka, tütünün katranından meydana gelir. Elektronik sigaralarda tütün kullanılmadığı için dolayısıyla katran kullanıcılar için bir tehlike olmaktan çıkarıyor.

Ateşe İhtiyaç Yok: Kimi kişi için kibrit, çakma taşımak rahatsız edici olabilir, hele ki yaz günlerinde bu rahatsızlık daha da artabilir. Elektronik sigaralar bu sorun ortadan kalmıştır. Kendi bünyesinde buton yardımı ile kullanılır.

Elektronik Sigaranın Olumsuz Yönleri

Birebir sigara değildir: Pek çok sigara tiryakisi elektronik sigarayı kullandığında daha “hafif” olarak niteler. Sigara dumanı ile elektronik sigaranın temiz buharı karşılaştırıldığı zaman bu tespit doğrudur. Ancak elektronik sigarayı kullanmadaki amaç zaten normal sigarayı bırakmak ve sonrasında ise tiryakilik veya bağımlılığı sonlandırmaktır. Bu sorunun karşısına nikotin oranını arttırarak geçebilirsiniz.

Daha Pahalıdır: Alacağınız kaliteli bir elektronik sigara, birçok pahalı sigara paketinin yaklaşık 30-40 katı ücretle satılır. Uzun vadede paket alma derdinizi ortadan kaldırsa da ilk alımda pahalı kalabilir. Ayrıca alacağınız elektronik sigara likit kullanımları ile mukayese etmeniz gerekir.

Uzun Süreli Kullanımlarda Etkileri Bilinmiyor: Standart tütün içerikli sigaraların aksine son yıllarda kullanımı artan elektronik sigaraların uzun vadede sağlığa herhangi bir verip vermediği klinik araştırmalarda ortaya konabilmiş değil. Bu konuda çeşitli söylentiler olsa da somut anlamda bir hastalığa elektronik sigara sebep olmuştur denilemiyor.

Son olarak elektronik sigaraların uzman veya hekim kontrolü dışında kullanımı tavsiye edilmemekte olup, aşırı ve sürekli tüketime bağlı olarak içerisindeki su buharı oluşumu sebebiyle ciğerler üzerinde ağır tahrip ve su toplamaya neden olduğu bilgisi bulunmaktadır. Aşırı ve keyfi kullanıma bağlı olarak gelişen bu sorun elektronik sigaranın da tütün sigara gibi keyfi olarak kullanılmaması gerektiği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Elektronik sigaralar sadece tütün ve katran içerikli sigara tiryakiliğini bırakma sürecinde vücudun dengesini bozmamak için hafifletici bir basamak olarak kullanılmalıdır. Her ihtimale karşı hekim kontrolünde olması en sağlıklıdır. Gelişi güzel kullanımlardan kullanıcıların kendileri sorumludur.

Ek Resimler

Bu içerik 07.08.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 380 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler